Siirry sisältöön
Centria-ammattikorkeakoulu Oy / DIIF

Centria-ammattikorkeakoulu Oy / DIIF

Osasto:
H31

DIIF – Digital Innovation In the Forest value chainHankkeen tavoitteena on kehittää teknologisia ratkaisuja varmistaa puumateriaalin jäljitettävyys jalostusprosessin arvoketjussa. Siinä kehitetään ja pilotoidaan eri teknologioita samalla tehostaa toimintaprosesseja kestävällä ja ympäristötietoisella tavalla. Hanke toteuttaa ratkaisuja yhteistyössä ruotsalaisten hankepartnereiden kanssa.

DIIF – Digital Innovation In the Forest value chain

DIIF – Digital Innovation In the Forest -arvoketju -hankkeen tavoitteena on parantaa puuteollisuuden pk-yritysten kilpailukykyä ja auttaa niitä siirtymään vihreämpiin toimintatapoihin digitalisaation ja innovatiivisten prosessien avulla.

Hankkeen tavoitteena on varmistaa puutuotteiden jäljitettävyys ja tehostaa toimintaprosesseja kestävällä ja ympäristötietoisella tavalla kehittämällä seurantateknologiaa koko arvoketjussa.

 

Innovatiivisten digitaalisten ratkaisujen avulla hanke pyrkii myös tukemaan ja vahvistamaan pk-yritysten yhteistyötä ja tiedon jakamista.

Rahoittaja: Interreg Aurora

Hankkeen toteutusaika 1.10.2023 – 30.9.2026

Lisätietoja
Elisa Saarela
+358444492635
elisa.saarela@centria.fi